Min kulturuge

Songs of hope - Nyere klassisk musik for cello og kammerkor , Klemens kirke

Sted: Klemensker
Kategorier:
Familievenlig
Klassisk musik
Kunst
Dage:
12. september

Songs of Hope er en lille samling af klangfuld og lyrisk nyere klassisk musik for cello og kammerkor der blev udgivet i november 2025. Udført af vokalensemblet Herlufs Vokaler og cellisten Anja Lillemæhlum. Musikken i samlingen er komponeret af: Kristina Arakelyan, Howard Helvey, Jacob Narverud og Anja Lillemæhlum. Teksterne spænder fra Saligprisningerne fra Biblen og til 1800-tals poesi af William Blake og Percy Shelley.

Til koncerterne i Craft og Kultur på Bornholm 26, kan musikstykkerne fra samlingen Songs of hope høres for første gang på Bornholm, samt det stemningsfulde stykke The Oak af Becky McGlade, musik for Orgel og Cello af Vasks Musique de sur og uddrag fra Pieces en concert af Couperin samt motetter for kammerkor af Telemann og et sæt velkendte efterårssange i nye melodier og arrangementer af bl.a Bo Holten og Karsten Gyldendorf.

Derudover vil der være en lille udstilling med nogle malerier som er lavet over temaet “håb” af billedkunstneren Tilde Lerche Engstrøm og uddrag af teksterne fra sangene kan læses.

Praktisk: Det kræves kulturugepas for at komme ind til koncerten som bl.a. kan købes digitalt.

Dørene åbnes 30 min før koncerten hvor udstillingen kan nydes og efterfølgende kan man blive til et glas cider og tale sammen, samt købe CD er og tale med de medvirkende.

Om udgivelsen:

Gennem musik med varme og klarhed kredser udgivelsen Songs of hope sig om temaerne håb og trøst – om menneskets længsel efter fred, håb og evigt lys. De forskelligartede, klangrige mindre og lyttevenlige værker forener korstemmer og cello i et lydunivers, der både har dialog, dybde, melankoli og lys.

Medvirkende: Vokalensemblet Herlufs Vokaler, dirigeret af Karsten Gyldendorf og Anja Lillemæhlum, cellist

Om de medvirkende: Herlufs vokaler er et vokalensemble der hører under Herlufsholm kirke ledet af Organisten Karsten Gyldendorf. De synger koncerter i både ind- og udland og har specialiseret sig i Ny- og Tidlig klassisk musik. Samarbejdet mellem Vokalensemblet, Herlufs Vokaler og Anja Lillemæhlum stikker tilbage til Anjas anmelderroste debutkoncert, som bl.a. blev transmitteret på P2, hvor værket “Stabat mater” af Knut Nystedt blev opført af Vokalensemblet Herlufs Vokaler og Anja Lillemæhlum.

Anja Lillemæhlum, er uddannet cellist fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium hos Morten Zeuthen og senere med en solistklasse fra Syddansk Musikkonservatorium hos Niels Ullner og har derefter i en årrække spillet mange kammermusikkoncerter, mindre solistiske præstationer og skriver også selv musik. Anja er en alsidig musiker der spiller alt lige fra folkemusik til ny klassisk musik.

Om værkerne for kammerkor og cello ved koncerten:

The Silent Voice af Anja Lillemæhlum er i sit udgangspunkt en dialog mellem kor og cello – skrøbelighed og styrke – en meditation over tab, erindring og håb. Værket har en tæt forbindelse til den større cyklus Blessed Are for klaver og cello, som blev uropført i 2023 af pianisten Tanja Zapolski og cellisten Anja Lillemæhlum.

Med teksten fra Saligprisningerne..."Salige er de tørstige, forladte osv" er værket egentlig komponeret til Allehelgensdag til minde om komponistens bedstemor, Karen Lillemæhlum.

To a Skylark af Kristina Arakelyans forvandler Shelley’s ode til en strålende musikalsk oplevelse for kor og cello — en ren strøm af sang, længsel og håb i smukke harmonier, med et næsten groovy celloostinat. Stykket er en del af en serie korværker af Arakelyan, inspireret af naturen, som også omfatter hendes opsætning af William Wordsworths I Wandered Lonely as a Cloud, Christina Rossettis hav-inspirerede digte i Seascapes samt An Ode to the World. Værket er en energisk fortolkning af Percy Bysshe Shelleys digt om lærkens glædesfulde væsen, drevet frem af de gentagne ostinato-figurer i celloen.

Becky McGlades musik til dette smukke digt The Oak er meget meditativ og varm - næsten som en stille refleksion over menneskelivets dybde. Hendes harmonier giver måske en følelse af noget tidløst eller indre ro og peger os mod livskraft, modning og det at stå fast gennem livet — ligesom et egetræ.

Teksten (fra Tennyson-digtet) kan fortolkes som en opmuntring til at leve fuldt og ærligt gennem både ungdom og alderdom. At vokse langsomt men solidt. “Live thy Life, Young and old…”

Through all The World Below af Howard Helvey -udfolder sig som en musikalsk bøn — åben, rummelig og ærbødig. Skrevet over salmen Through all The World Below af Elder Hibbard og inspireret af en melodi af Captain Kidd fra det 17. århundredeHans sats er lyrisk, transparent og stille strålende, og afspejler tekstens vision om Gud, som åbenbares gennem naturen. I stedet for storladen eller dramatisk gestus skaber Helvey en atmosfære af blid ærefrygt og rolig eftertanke, som sollys, der filtreres gennem blade, eller blide vandbølger.

Sunflower fra 2023 af Jacob Narverud – er et meget smukt, velklingende stykke musik sat til William Blakes ikoniske digt Ah! Sunflower. Musikken følger solsikkens længsel efter det evige/åndelige og vækker tanker om tid, længsel og livet efter døden, til live.

Hør lidt af den dejlige musik her: https://www.youtube.com/watch?v=PH5AvAa62rI